Az egyik leggyakoribb kérdés: Ivartalanítsunk vagy Ne?
Állattulajdonosként előbb vagy utóbb mindenki szembesül ezzel a problémával, a rendelőben is a leggyakrabban feltett kérdések közé tartozik. Az ivartalanítással kapcsolatban sok aggodalom és kérdés merül fel a gazdikban, hiszen ez egy altatással járó beavatkozás, és rengeteg információ és tévhit kering a köztudatban, melyek közül sok elbizonytalanító lehet.
Az ivartalanítás több szempontból is fontos és javasolt beavatkozás, állatorvosként mi leginkább az egészségügyi problémák megelőzése miatt javasoljuk a gazdiknak:
-
Nőstény állatoknál az ivarzás megszüntetésével kizárjuk a vemhesség, az álvemhesség és a gennyes méhgyulladás kockázatát, a méh és petefészek daganatos megbetegedését és fiatal korban végzett ivartalanítással az emlődaganatok kialakulásának lehetősége is minimálisra csökkenthető.
-
Kanoknál és kandúroknál csökken a tüzelési időszakban észlelhető fokozott csavargás, hierarchikus (jelölgető) és agresszív viselkedés, kizárhatóak a prosztata és here megbetegedései, és a gátsérv és végbél körüli daganatok előfordulásának az esélye is minimalizálható. Ha rejtett heréjűség áll fenn, akkor is fiatal korban javasolt az ivartalanítás. Ebben az esetben a here nem a rendes helyén, a herezacskóban, hanem a lágyékcsatornában vagy a hasüregben található, ahol melegebb közegben van a kelleténél, emiatt az ilyen állatoknál gyakran alakul ki heretumor. A rejtett heréjűség öröklődő bántalom, és tenyésztésből kizáró ok.
Emellett fontos szempont a nem kívánt szaporulat megelőzése.
Egy ivaros szuka kutya 1 év alatt kb. 14-18 kölyköt hozhat világra, egy ivaros nőstény macska 1 év alatt kb. 10-16 cicát hozhat világra.
Mikor végezhető az ivartalanítás? Általában 6-8 hónapos kortól javasoljuk a beavatkozást. Nem szükséges megvárni az első tüzelést, de ha szuka kutyánk már tüzelt, ennek befejezésétől számított 2 hónap elteltével érdemes alávetni a műtétnek, az ivarszervek tüzelés alatti vérbősége miatt. Javasolt fiatal korban elvégezni a beavatkozást, mivel ilyenkor gyorsabb a felépülés és a sebgyógyulás és az altatás kockázata minimális, szemben például egy gennyes méhgyulladás esetén szükséges életmentő beavatkozással.
-
Mik a műtét előtti teendőim? A beavatkozás előtt 12 órás koplaltatás szükséges, azaz a műtét előtti napon vacsorát még kaphat a kiskedvenc, de utána nem szabad ételt hagyni előtte, és kb. 3-6 órával a műtét előtt már inni sem szabad adni neki. Néhány éves kor után javasoljuk az előzetes kivizsgálást, ez egy vérvételt és fizikális vizsgálatot jelent, szükség esetén mellkas röntgen és szív ultrahang vizsgálat is javasolt az altatással járó beavatkozás elvégzése előtt. Kutyusok esetében fontos a szívféreg-szűrés megléte is, illetve hogy rendszeresen kapjon szívférgesség elleni tablettát a kutya.
-
Hogyan zajlik a beavatkozás? Az ivartalanítás altatással járó műtéti beavatkozás, mely során a nőstényeknél (testméret függően) kb. 2-5 cm-es seben keresztül kerül eltávolításra a két petefészek, indokolt esetben a méh is. A kanoknál is test mérettől függő a seb, többnyire csak a herék kerülnek eltávolításra (indokolt esetben a herezacskó is eltávolításra kerül); míg a kandúroknál csak a herék lesznek eltávolítva egy apró kb. 1 cm-es seben keresztül.
-
Mik a műtét utáni teendőim? Az altatószerek hatása miatt aznap még bágyadt és levert lehet az állat, ritka esetben előfordulhat hányás is, ezért ajánlott a nyugalom és a szobahőmérséklet biztosítása számára. Amikor már teljesen éber, akkor kaphat enni (javasolt a hányás elkerülése végett inkább fél adagot adni a kiskedvencnek) és inni. Nőstény állatok és kan kutyák kapnak otthonra fájdalomcsillapítót. A varratszedés a beavatkozás után 10 nappal történik, erre a tíz napra szükséges a megfelelő sebvédelem, így védőruhát vagy védőgallért kap otthonra a kiskedvenc a műtét után. Az elhízás elkerülése miatt idővel javasolt ivartalanított állatoknak való táppal etetni a kutyust vagy cicust.